NOYAN VURAL

Mimari Tasarım

Architectural Design

Noyan Vural, İzmir’de karma kullanımlı çok konutlu prestij projeleri ve lüks müstakil konutlar tasarlıyor, inşa ediyor. Müşterileri ile uzun soluklu iş birlikleri geliştirerek İzmir mimarlık kültürünün en nitelikli örneklerini yaratıyor. 

 

Yenilikçi mimari dili, teknoloji ve mühendisliği  mimari tasarımla birleştirdiği projeleri ulusal ve uluslararası mimarlık medyasında yer buluyor.

Noyan Vural designs and builds mixed-use multi-residential projects and luxury detached houses in Izmir. By creating and maintaining long-term collaborations with its customers, he creates the most qualified exponents of Izmir’s architectural culture.
With his innovative voice as an architect and the projects where he combines engineering with architectural design, Vural takes a unique place both in domestic and foreign architectural media. 

 

Blue Horizon

İlham Veren İşler İzmir'de tasarım kültürüne alan açmayı hedefler.

İzmir iş insanları ve tasarımcıları buluşturacak özel toplantı, çevrimiçi tasarım kanalı ve tasarım sergisinden oluşan üç ayaklı bir projedir ve başlangıç aşamasında Kültür İçin Alan projesi tarafından desteklenmiştir.

İlham Veren İşler ( Inspiring Works ), aims to open space for design culture in Izmir.  It is a project with three pillars such as exclusive meetings where designers and business people of Izmir meet, the online design channel and a design exhibition and at its start phase, it is funded by Spaces of Culture project.

Düzenleyen / Organised by

HASAN CENK DERELİ

H. Cenk Dereli’nin kurucusu olduğu NOBON ile, mimarlık ve tasarım alanlarına yönelik etkinlikler tasarlıyor, aynı zamanda mimari tasarım fikirleri geliştiriyor. İzmir’de iham veren işler yapanların hikayelerini paylaştıkları PechaKucha Night İzmir etkinliğini düzenliyor.
Yaratıcılar insanlar için buluşmalar, seminerler, toplantılar, atölyeler ve pop-up etkinlikler ile mimarlık radyo  programı da NOBON’un faaliyet alanında yer alıyor. 

H. Cenk Dereli designs events on architecture and design as well as creating ideas on architectural design with NOBON, which he’s the founder of. He organizes PechaKuchaNight Izmir event, where presenters share their inspiring stories and creative productions. Gatherings for creatives, seminars, meetings, workshops, pop-up events and radio broadcasting are also NOBON’s expertise.
 

architectural design

industrial design

fashion design

graphic design

ilham veren isler_sb_izmirdeoluyo_V2-02.